www.packerlx.com Packer for Linux eXecutables
Ana Sayfa
Ana Sayfa
Tux
Linux
Programlama
Programlama
Projeler
Projeler
enginkuzu blog
BLOG
Eskiler
Eskiler
Ben
BenTavsiye Ettiğim Windows ProgramlarıAbria Merlin windows altında php uygulamaları geliştirenler için hazır bir paket. Apache, php, mysql, perl uygulamalarını içermektedir. Linux'a geçmek istemeyen ama windows altında php ve mysql kullanmak isteyenler için sizi yormadan kolayca kurulum sağlamaktadır.
ACDSee grafikerler, web sayfası geliştirenler veya resim arşivleri olanlar için bir görüntüleyici program. Dijital fotoğraf makinesi olanlar için de resim üzerinde basit seviyede oynama yapabileceğiniz araçlar içermekte. En büyük özellikleri birçok resim formatını tanıması ve dosyaları hızlı bir şekilde görüntülemesi. Ayrıca resimleri farklı formatlara da çevirebiliyor.
Ad-aware bilgisayarında birçok shareware uygulama kullananlar için bir yardımcı. Günümüzde virüsler ve trojanlar dışında da zararlı uygulamalar mevcut. Spyware'ler. Genelde shareware uygulamalarla yüklenen sizin haberiniz olmadan kişisel bilgilerinizi veya internet alışkanlıklarınızı izleyerek çoğunlukla reklam amaçlı bazı sunuculara göndermektedirler. Uygulamamız bu tür casusları diskte ve registry içinde arayarak temizlemektedir.
Aida32 bilgisayarınızın donanım ve yazılım bilgilerini toplayıp görüntüleyen bir uygulamadır.
ASPack exe ve dll dosyalarını çalışmalarını bozmada sıkıştırıyor. Dosyalar yine aynı şekilde çalışmalarına devam ediyorlar. Siz yine de test düğmesini kullanarak düzgün çalıştığından emin olun. Bazı dll dosyaları bu işlemden sonra düzgün çalışmayabiliyor.
CloneCD kopya koruması olan cdlerin kopyalanması amacıyla kullanılan bir cd yazma yazılımıdır.
CmosPwd Windows9x ve ME altından veya DOS da çalıştırılarak size geçerli bir bios şifresi veriyor. Bios şifrenizi unuttuğunuz zaman bios modeliniz karşısındaki değeri şifre olarak kullanabiliyorsunuz.
Daemon-Tools küçük bir sanal cd oluşturan yazılım. İstediğiniz anda bir ila dört arasında sanal cdrom sürücüsüne sahip oluyorsunuz. Farklı yazılımlarla alınmış cd kopyalarını bu sanal sürücülere takabiliyorsunuz. Sürekli cd takıp çıkarmak istemeyen kullanıcılar veya oyun sırasında istenen cdler için bu yöntemi kullanabilirsiniz. Cdlerden kopya oluşturma özelliği olmayan yazılım birçok formatı tanıyabiliyor.
Nvidia chipset bir ekran kartına sahipseniz ve özellikle oyun merakınız varsa ekran kartınızdan en iyi şekilde yararlanabilmek için son sürücüleri kullanmalısınız. Sık sık güncellenen Nvidia Detanator sürücü seti tüm nvidia kartlar için son sürücüleri içeriyor. www.nvidia.com dan ayrıca son Linux ve FreeBSD sürücüleri  bulabilirsiniz.
DiskSpaceExplorer diskinde birçok yazılım bulunduran ve boş alanın neden bu kadar az olduğunu anlayamayan kullanıcılar için. Dizinleri boyutlarına göre yanda görüldüğü gibi bir pasta dilimleri şeklinde sunarak en çok yer kaplayan yazılımların neler olduğunu anlamanıza yardımcı oluyor.
File Monitor diske dosya düzeyindeki tüm erişimleri size gösteren bir izleme yazılımı. Bir uygulamanın ne zaman hangi dosyaya nasıl eriştiğini ve nereye ne kadar veri yazıp okuduğunu listeliyor. Sizi rahatsız eden bir uygulamanın ne yaptığını izlemek için çok güzel bir yazılım.
File Recovery diskinizdeki dosyaları geri dönüşüm kutusundan silseniz bile geri getiren bir yazılım. Tabii üstüne başka bilgiler yazılmadı ise. Benim başarılı bulduğum bir yazılım.
Flashget güzel bir dosya indirme yardımcısı. Download edilen dosyayı kaldığı yerden devam ettirebilen ve bant genişliğini daha iyi kullanmak için dosyayı 10'a kadar parçalara bölüp indiren bir yazılım. Kullanışlı arayüzü ve site gezgini ile türünün en iyisi olan bir program.
Frontpage Express en basit ve küçük göründüğü gibi web sayfaları hazırlayan yazılımdır. Windows 98'in ilk sürümünün kurulumundan sonra Program Files dizininde bulabilirsiniz.
Hack-It ile çalışan uygulamaların gizli ve görünür pencerelerini görüp isterseniz bu özelliklerini değiştirebilirsiniz. Böylece çalıştırdığınız bir uygulamayı gizleyerek diğer kullanıcıların fark etmesini önleyebiliyorsunuz.
IDA Disassembler Pro 32 bit windows uygulamalarını disassemby ederek assembly kodlarını inceleyebiliyorsunuz. Son işlemci komut setlerini destekleyen yazılımın en güzel özelliği windows API fonksiyonlarını isimleri ile belirtmesi.
Iris bir ağ donanımını izleyerek buraya gelen ve gönderilen paketleri yakalıyor ve incelemenizi sağlıyor. Ayrıntılı bilgi elde edebileceğiniz yazılımla paket içeriğinin çözümlenmiş haline de ulaşabiliyorsunuz.
GFI Languard Scanner ile ağınızdaki makinalar hakkında ayrıntılı bilgiye sahip olabileceğiniz bir tarama yazılımı. Ayrıca işletim sisteminizdeki açıklar hakkında da bilgi verebiliyor.
@stake LC4 (LopthCrack) SAM dosyalarından yada yerel bilgisayarınızdan kullanıcı şifrelerini deneme yanılma metodu ile bulan bir yazılım.
MAsmEd benim win32 assembly programlamakta kullandığım masm ile bütünleşik çalışan bir editör. Yazılımın nerdeyse tüm menüleri başka yazılımlarla çalışmak amacıyla özelleştirilebiliyor. Ayrıca Assembly, Windows Apileri, Pascal, C ve Html için renklendirme özellikleriyle birlikte geliyor.
MathType word altında bulamadığınız formül yazma desteğini çok iyi bir şekilde sağlıyor.
Microangelo ikon ve cursor dosyalarını açmanızı düzenlemenizi sağlayan bir yazılım.
Nero Burning Rom kolay kullanılabilen ve son derece ayrıntılı özellikleri olan popüler bir cd yazma yazılımı. Dvd de yazabileceğiniz yazılım tüm cd formatlarını destekliyor. Beraberinde küçük bazı uygulamalar da geliyor.
Dos altından çalışan Norton Ghost ile işletim sisteminin bulunduğu bölümü tek bir dosya içine sıkıştırarak yedekleyebiliyorsunuz. Donanımları aynı olan yüzlerce makinaya tek tek işletim sistemi kurmak yerine Network Boot Disk hazırlayarak ağ üzerinden diğer makinalara kopyalayabilirsiniz.
O&O Defrag windows içindeki defrag yazılımından daha ayrıntılı özelliklere sahip bir yazılım. En önemli özelliğinin hızı olduğunu söylemek isterim.
Powerquest Partition Magic ayrıntılı özellikler sahip bir disk bölümleme yazılımı. Özellikle birden fazla işletim sistemini aynı disk üzerinde bulunduranların işene yaracak bir yazılım. Türünün en iyisi olan yazılım bazı ayrıntılara dikkat etmenizi gerektiriyor. Ne yaptığınızı bilmiyorsanız kullanmayın derim. Ayrıca önemli verilerinizin yedeğini almayı unutmayın. En güzel özelliği Linux ext2 ve ext3 dosya sistemlerini de tanıması. Herhangi bir sistem çökmesi sonucu önceden oluşturacağınız kurtarma disketlerini kullanabilirsiniz.
Putty küçük ve kullanışlı bir Telnet ve Secure Shell istemcisi. Bu yazılımla unix bir makinaya bağlanarak konsol altında aynı o makinadaymış gibi sistemi yönetebilirsiniz.
RamDiskXP belleğinizin bir kısmını disk olarak kullanmanıza olanak veren bir yazılım.
Ranish Partition Manager Windows9x ve ME altından veya DOS da çalıştırılarak disk bölümlerini yönetmenizi sağlayan küçük bir yazılım.
Regmon registry üzerindeki erişimleri izleyen bir yazılım. Böylece uygulamaların açılırken yada kurulum sırasında yaptıkları erişimleri inceleyebiliyorsunuz.
Remote Administrator aslında trojanlar gibi çalışan bir uzaktan yönetim yazılımı. Bağlandığınız makinanın klavye ve mouse'unu yönetebilir, makinayı sanki başındaymış gibi kullanabilirsiniz. Ağdaki veriyi sıkıştırıyor ve şifreliyor. Türünde performansı en iyi olan bu yazılım ile karşıya dosya transferi modunda da bağlantı açabiliyorsunuz.
Resource Tuner derlenmiş exe ve dll dosyaları içindeki resim, menü, form gibi bilgileri incelemenizi ve değiştirmenizi sağlıyor. Örneğin İngilizce bir programı bu yazılım ile Türkçeleştirebiliyorsunuz.
Retina karşı taraftaki web sunucular üzerinde güvenlik açıklarını denetleyen ve bilgi toplayan bir yazılım.
SiSoftware Sandra ayrıntılı bir bilgi toplama ve benchmark yazılımı. Fakat benchmark karşılaştırmaları tam uyuşmamakta.
SuperScan port tarama yazılımlarının en kullanışlısı. Bir ip aralığını istediğiniz portlar üzerinden taramanızı sağlıyor. Kullanışlı ve hızlı bir program.
System Mechanic Pro işletim sistemi üzerinde temizlik ve optimizasyon yapan bir yazılım kiti.
Teleport Pro bir web sitesinin tümünü linkleri takip ederek indirmenizi sağlıyor. Daha sonra siteyi diskinizden hızlı bir şekilde gezebiliyorsunuz. Özellikle içeriğinde bolca döküman bulunan siteler için çok kullanışlı.
Typograf büyük bir font kütüphanesine sahip olanlar için fontlarını yönetmekte kullanabilecekleri bir font görüntüleyici program.
VMware Workstation pencereler altında sanal işletim sistemleri kullanmanızı sağlayan bir uygulama. Windows Xp altında çalışan VMware içine Linux kurarak bu iki işletim sistemini sanal bir ağ üzerinden birbirine bağlayabilirsiniz. İntel işlemcilerde çalışan tüm işletim sistemlerini kurabildiğiniz yazılım bir tür emülasyon gerçekleştirdiği için performansta düşüş kaçınılmaz oluyor. Fakat aynı anda birden fazla işletim sistemine ihtiyacı olanlar, özellikle sistem yöneticileri ve yazılım geliştirenler tarafından kullanılıyor. Böylece tek bir makina altında küçük bir ağa ve belleğinizin izin verdiği kadar sanal makinaya sahip oluyorsunuz.
VMware ile birlikte gelen sanal ağın yapılandırma bölümünü görüyorsunuz.
WinAce windows altında en yüksek sıkıştırma oranına sahip bir formattır. Winace kendi ace formatı dışında birçok diğer formatı da tanımaktadır.
WindowBlinds windows için en güzel tema yöneticisidir. Birçok işletim sisteminin temalarını içerir. Yazılımın kurulumundan sonra yeni temalara yazılımın web sitesinden ulaşabilirsiniz.
WinImage windows altından disketlerin birebir kopyalarını alabileceğiniz ve bunları daha sonra tekrar yazabileceğiniz bir uygulama.
WinISO cdlerinizden veya diger cd kopya formatlarından iso formatında dosyalar oluşturur. Daha sonra bu dosyaları cd ye yazabilir veya sanal bir cdroma takabilirsiniz.
Winrar kendi formatı olan rar formatında ve zip formatında dosyalar oluşturup açmak için kullanılan pratik ve Winzip ten daha fonksiyonel bir sıkıştırma yazılımı. Kendi kendini açabilen arşivler de oluşturabilen yazılımla zipten daha cok sıkıştıran rar formatını da kullanabilirsiniz.
Sağ tuş menüsüne eklediği kısayollar ile kolay ve hızlı kullanılabilen yazılımın sıkıştırma sırasındaki bir ekran görüntüsünü görüyorsunuz.
Xara Webstyle web sitesi hazırlayanlar için güzel bir buton, banner, ... kütüphanesi ile birlikte gelir. Seçtiğiniz bir nesnenin üzerindeki yazıları değiştirip diğer ayarlarını da yaptıktan sonra istediğiniz bir formatta kaydediyorsunuz. Hazır javascript ile çalışan menüler de oluşturabilirsiniz.
Xosl sisteminde birden fazla işletim sistemi bulunduranlar için güzel bir grafik arayüze sahip boot manager. Yazılımı dos altından kurmalısınız. Kurarken dikkatli olmanız gereken yazılım için uzatılmış bölümde küçük bir fat16 bölüm oluşturarak oraya kurun.